Елдата принадлежи към група храни, които обикновено се наричат псевдозърнени храни.
Псевдозърнените култури са семена, които се консумират като зърнени култури, но не растат върху треви. Други често срещани псевдозърнени култури включват киноа и амарант.
Въпреки името си, елдата не е свързана с пшеницата и следователно не съдържа глутен.
Използва се в чай от елда или се преработва в едро, брашно и юфка. Елдата се използва почти по същия начин като ориза, и е основна съставка в много традиционни европейски и азиатски ястия.
Елдата е популярна като здравословна храна поради високото съдържание на минерали и антиоксиданти. Едно от нейните предимства е, че оказва подобрен контрол на кръвната захар.
Има два вида елда, обикновена елда (Fagopyrum esculentum) и тартарска елда (Fagopyrum tartaricum).
Елдата се добива главно в северното полукълбо, особено в Русия, Казахстан, Китай и Централна и Източна Европа.
Хранителна информация
Въглехидратите са основният хранителен компонент на елдата. Присъстват също протеини и различни минерали и антиоксиданти.
Хранителната стойност на елдата е значително по-висока от тази на много други зърнени храни. Хранителните стойности за 100 грама сурова елда са:
Калории: 343
Вода: 10%
Белтъчини: 13,3 грама
Въглехидрати: 71,5 грама
Захар: 0 грама
Фибри: 10 грама
Мазнини: 3,4 грама
Въглехидрати
Елдата се състои главно от въглехидрати, които съставляват около 20% от сварените зърнени храни.
Те идват под формата на нишесте, което е основната форма за съхранение на въглехидратите в растенията.
Елдата има ниски до средни резултати по гликемичния индекс – мярка за това колко бързо храната повишава кръвната захар след хранене – и не трябва да причинява нездравословни скокове в нивата на кръвната захар.
Фибри
Елдата съдържа прилично количество фибри, които тялото ви не може да усвои. Това хранително вещество е добро за здравето на дебелото черво.
Фибрите са концентрирани в обвивката, която покрива зърната. Освен това, обвивката съдържа устойчиво нишесте, което е устойчиво на храносмилане и по този начин се категоризира като фибри.
Устойчивото нишесте се ферментира от чревните бактерии в дебелото черво. Тези полезни бактерии произвеждат късоверижни мастни киселини.
Протеин
Елдата съдържа малки количества протеин.
По тегло протеинът съставлява около 3,4% от сварената елда.
Поради добре балансирания си аминокиселинен профил, протеинът в елдата е много висококачествен. Той е особено богат на аминокиселините лизин и аргинин.
Подобно на други псевдозърнени храни, елдата е без глутен и следователно е подходяща за хора с непоносимост към глутен.
Витамини и минерали
Елдата е по-богата на минерали от много обикновени зърнени храни, като ориз, пшеница и царевица.
Елдата обаче не е особено богата на витамини.
Най-разпространените минерали в обикновената елда са (19 доверен източник, 20 доверен източник):
Манган. Намерен във високи количества в пълнозърнестите храни, манганът е от съществено значение за здравословния метаболизъм, растежа, развитието и антиоксидантната защита на тялото ви.
Магнезий. Когато присъства в достатъчни количества във вашия хранителен режим, този основен минерал може да намали риска от различни хронични състояния, като диабет тип 2 и сърдечни заболявания.
Желязо. Дефицитът на този важен минерал води до анемия, състояние, характеризиращо се с намален кислороден капацитет на кръвта ви.
Фосфор. Този минерал играе съществена роля в растежа и поддържането на телесните тъкани.
В сравнение с други зърнени храни, минералите в сварената елда се усвояват особено добре.
Това е така, защото елдата е с относително ниско съдържание на фитинова киселина.
Елдата е псевдозърнена култура, която е вид зърно, което не расте върху треви, но се използва подобно на други зърнени култури. Тя е без глутен, добър източник на фибри и е богат на минерали и различни растителни съединения, особено рутин.
В резултат на това консумацията на елда е свързана с няколко ползи за здравето, включително подобрен контрол на кръвната захар и здравето на сърцето.
А вие ще запретнете ли ръкави за една вкусна новогодишна питка? Приготвили сме една вкусна рецепта.
прочети ощеБулгурът е невероятно универсално пълнозърнесто с древни корени в кухните на Близкия изток, Средиземноморието и Западна Азия – и с основателна причина. Научете повече.
прочети още